НАЙПОПУЛЯРНІШІ ПРОФЕСІЇ НАСТУПНОГО ДЕСЯТИРІЧЧЯ

Вибір професії - це завжди довгий і відповідальний момент, від якого залежатиме не лише матеріальна забезпеченість, а й душевний спокій та задоволення від того, над чим працюєш. Пропонуємо вашій увазі десять найпопулярніших спеціальностей наступного десятиліття. Можливо, саме в цьому списку ви знайдете свою майбутню професію.

ФАХІВЕЦЬ З ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Хто вони?

Це комп'ютерні генії завтрашнього дня.

Чому саме вони?

Тому що такі фахівці здатні вирішувати найнагальніші для будь-якої держави проблеми - створювати і реалізовувати моделі ефективного управління банком, заводом, галуззю, транспортом, науковими дослідженнями. Зверніть увагу, що у назві спеціальності вже немає слова «комп'ютер», адже коли йдеться про вирішення складних завдань, стає зрозуміло, що людина володіє ним досконало.

Вам це підійде, якщо у вас хороші математичні здібності та логічне мислення.

Яку освіту потрібно здобути?

Закінчити фізико-математичний факультет або спеціалізовані факультети, які вже є у багатьох державних та приватних вузах.

ПСИХОАНАЛІТИК

Хто вони?

Це «довірені особи» політиків, зірок шоу-бізнесу, бізнесменів. Психоаналітикам зіркові особистості зізнаються у тому, в чому не зізнаються навіть собі!

Чому саме вони?

У сучасному суспільстві страх втратити те, що маєш, не зуміти досягти нових висот викликає неврози, депресії та всілякі тривожні стани. А фахівці-психоаналітики допомагають повернути людині душевну рівновагу, спокій та впевненість.

Яку освіту потрібно здобути?

Медичну, психологічну.

ЕКОЛОГ

Хто вони?

Це справжні цілителі довколишнього середовища. Повсякденна робота еколога - вивчення стану землі, води і повітря, аналіз впливу відходів виробництва на рослин, тварин і людину.

Чому саме вони?

Зараз без екологічної експертизи не можна ані побудувати житловий будинок, ані прокласти нову дорогу, ані відкрити фабрику чи завод. Жодне підприємство не може функціонувати без нагляду екологів. Адже підприємству вигідніше запобігти забрудненню навколишнього середовища, аніж потім виплачувати лікарняні співробітникам і штрафи екологічним службам.

вам це підійде, якщо ви готові хоч зараз їхати рятувати від вимирання амурських тигрів, а також небайдужі до проблеми зникнення тропічних лісів Амазонки.

Яку освіту потрібно здобути?

Достатньо закінчити факультет екології, хімії або біології.

ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙНЕР

Хто вони?

Це художники, а сфера їх діяльності - садово-паркове мистецтво, якого б розміру не були ці сади і парки: від традиційних кількох соток до безмежних територій заміських резиденцій.

Чому саме вони?

Із зростанням добробуту наших громадян буде рости потреба у спеціалістах, які уміють створювати красу буквально на рівному місці (робити «альпійські гірки», саджати рідкісні рослини, будувати альтанки, басейни, фонтани, скульптурні споруди).

Вам це підійде, якщо вмієте гарно малювати і захоплюєтеся розведенням кімнатних квітів.

Яку освіту потрібно здобути?

Вищу архітектурну, будівельну.

ЛОГІСТИК

Хто вони?

Логістики контролюють всі процеси, де можна заощадити. А саме: постачання, транспортування, зв'язок з митницею і державними органами. Логістик не дозволяє товару довго лежати на складі, вантажівці - їхати довгою дорогою, магазину - чекати завезення продукції.

Чому саме вони?

Економія часу та коштів завдяки роботі логістиків нараховує мільйони гривень. Саме тому їх роботу гідно оцінюють.

Вам це підійде, якщо ви вмієте грамотно планувати свій робочий день, а також не забуваєте об'єднувати навколо себе однодумців. Стануть у нагоді обачність і любов до економії.

Яку освіту потрібно здобути?

Економічну і, бажано, юридичну.

ТЕЛЕПРОДЮСЕР

Хто вони?

Це найголовніші люди на телебаченні. Телепродюсери вигадують самі або знаходять відповідну ідею для програми або фільму та втілюють її в життя. Вони керують усіма процесами - від створення творчої групи до рекламної кампанії.

Чому саме вони?

Сила телебачення величезна, а роль продюсера тут - одна з найперших. Найчастіше саме він вибирає ведучого програми, він веде облік коштів і стежить за виконанням загальної концепції.

Вам це підійде, якщо ви мобільна і творча людина, яка вміє вдало вкладати гроші. А якщо ви часто чуєте на свою адресу саркастичний коментар «нахабство - друге щастя», то взагалі сміливо можете йти у продюсери.

Яку освіту потрібно здобути?

У вас може бути будь-яка освіта, тут багато що залежить від вашої активності і креативності . Хоча, правду кажучи, спеціальні знання з кіно- та телемистецства вам не завадять.

МЕНЕДЖЕР З ПЕРСОНАЛУ

Хто вони?

Це кваліфіковані співробітники агентств з підбору персоналу. Вони самі знаходять потрібних фахівців, в основному, менеджерів вищої ланки, переманюючи їх з інших компаній, або перехоплюючи у момент переходу з одного місця роботи на інше.

Чому саме вони?

Тому що конкуренція між компаніями - це, перш за все, конкуренція менеджменту. А головні постачальники кадрів цінуються нині на вагу золота.

Вам це підійде, якщо ви гарний психолог і азартна людина. Адже менеджер з персоналу - гравець, який уміє блефувати, веде подвійну і навіть потрійну гру, при цьому примудряється скласти красиву, а головне, вдалу комбінацію.

Яку освіту потрібно здобути?

Обов'язково психологічну, не завадить і факультет менеджменту.

БІОТЕХНОЛОГ

Хто вони?

Це люди, які при допомозі живих організмів та їх компонентів, - генів, ферментів, білків - створюють те, чого раніше навіть не існувало у природі: абсолютно нові організми, рослини і продукти.

Чому саме вони?

Біотехнологія - це генна інженерія і навіть клонування живих організмів. Суперактуальна тема!

Вам це підійде, якщо ви цікавитеся біологією та генною інженерією.

Яку освіту потрібно здобути?

Біологічну або хімічну. Є ще спеціалізовані факультети, які готують харчових біотехнологів .

АУДИТОР

Хто вони?

Це люди, які щодня демонструють вищий пілотаж бухгалтерського обліку! Основна функція аудитора - остаточна перевірка фінансових звітів компаній, зокрема, перед податковою перевіркою.

Чому саме вони?

Будь-яка компанія веде бухгалтерський облік і постійний контроль за ним, адже помилки, які здаються незначними на папері, насправді можуть обернутися величезними збитками. Аудитор допомагає їх уникнути.

Вам це підійде, якщо ви терплячі та добре товаришуєте з цифрами. Аудиторів за їхню посидючість ще називають «професійними занудами».

Яку освіту потрібно здобути?

Вищу економічну.

ІМІДЖМЕЙКЕР

Хто вони?

Це справжні віртуози соціальних перетворень та створення нових облич.

Чому саме вони?

Перетворитися з Попелюшки на знатну пані у наш час можна не за допомогою чарівної палички доброї феї, а за допомогою гарного іміджмейкера. А охочих скористатися такою можливістю - безліч.

Вам це підійде, якщо ви - сповнена ідей людина з гарним смаком.

Яку освіту потрібно здобути?

Обов'язково психологічну та спеціалізовану освіту.

ДЛЯ УСПІШНОГО СТАРТУ − УЯВИ СВОЄ МАЙБУТНЄ

Уявлення про майбутнє в значній мірі зумовлюють прийдешні події в житті людини. Створюючи довільно образ бажаного майбутнього, ми не передбачаємо майбутнє, а, перш за все, розбираємося з своїми інтересами, намірами і цілями. Адже дійсно, залежно від того, які плани, проекти ми реалізуємо - таким і буде наш завтрашній день. Життя, зрозуміло, внесе корективи в складений нами сценарій, проте без усвідомлених послідовних кроків вперед нам доведеться завжди бути заручником ситуації.

Заглянемо в кінець. Уяви дитину, яка, відкриваючи перші сторінки книги, випробовує таке хвилювання і інтерес, що не може утриматися і заглядає в кінець - не терпиться дізнатися, чим закінчиться. Правильно або неправильно він поступає? У дитинстві ми не раз чули раду проявляти терпіння і читати все по порядку. Але якщо цікава дитина, навіть знаючи, чим закінчиться книга, все ж таки повертається до початку - її поспішність у жодному випадку не заважає захоплюючому читанню. Якщо відкладе книгу - означає не цікава вона йому і не потрібна.

Напевно кожному знайомий стан, коли уявлення про бажане майбутнє (яким би яскравим і виразним воно не було) не викликає ніякого бажання діяти. Наприклад, ви вирішили зайнятися вивченням іноземних мов і із задоволенням представляєте, як легко і невимушено можете підтримати ділову розмову або побутову бесіду на якій-небудь з іноземних мов. А на ділі ви займаєтеся мовами тільки від випадку до випадку, що не забезпечує необхідного рівня підготовки. Для того, щоб бажання спонукало людину діяти, воно повинне бути співвіднесене з абсолютно конкретними тимчасовими періодами: зараз і через певний час

Тобто, починаючи яку-небудь справу ви повинні мати уявлення, коли мета буде досягнута і які етапи необхідно буде пройти. Без цього мрії про досягнення бажаного стають всього лише приємною розвагою, можливістю втекти від труднощів реального життя.

Планування результату - половина успіху! Активність нашого несвідомого прямує на допомогу здійсненню нашого бажання. У медицині відомий ефект «плацебо». Пацієнтам замість ліків дають нейтральні пігулки (крейда, крохмаль), супроводжуючи їх призначення розповіддю про чудодійну силу ліків. Результат − плацебо «виліковують» значну частину хворих

Психологічні вимоги типу професій „людина – природа”

Тип поєднує професії, праця в яких спрямована на об’єкти живої природи, орієнтуватися в яких допомагають начальні предмети, науки( ботаніка, зоологія, анатомія, фізіологія, загальна біологія)

Вимоги до людини : розвинена уява, наочно – образне мислення, гарна зорова пам’ять, спостережливість, здатність передбачати та оцінювати мінливі природні фактори, оскільки результати діяльності виявляються після закінчення досить тривалого часу, фахівець повинен мати терпіння, наполегливість, повинен бути готовим працювати поза колективом, іноді у важких погодних умовах, у бруді і т.п.

Психологічні вимоги типу професій „людина – техніка”

Більшість професій пов’язано :

- із створенням , монтажем, складанням технічних пристроїв фахівці проектують, конструюють технічні системи , пристрої, розробляють процеси їхнього виготовлення з окремих вузлів , деталей збирають машини, механізми, прилади, регулюють і налагоджують їх.

- з експлуатацією технічних пристроїв ( фахівці працюють на верстатах, керують транспортом, автоматичними системами)

- з ремонтом технічних пристроїв ( фахівці виявляють , розпізнають несправності технічних систем, приладів, механізмів, ремонтують, регулюють, налагоджують їх.

Вимоги до людини : гарна координація рухів, точне зорове, слухове, вібраційне та кінестетичне сприйняття; розвинене технічне і творче мислення та уява; уміння переключати і концентрувати увагу, спостережливість.

Психологічні вимоги типу професій „людина – знакова система”

Більшість професій пов’язана з переробкою інформації і відрізняється особливостями предмета праці. Це можуть бути :

- тексти на рідній або іноземній мові ( редактор, коректор, діловод, телеграфіст, набірник)

- цифри, формули, таблиці( програміст, економіст, бухгалтер, статистик)

- креслення, схеми, карти ( конструктор, інженер – технолог, кресляр, копіювальник, штурман, геодезист)

- звукові сигнали ( радист, телефоніст, звукооператор)

Вимоги до людини : гарна оперативна і механічна пам’ять;здібність до тривалої концентрації уваги на відверненому ( знаковому) матеріалі4 гарний розподіл і переключення уваги; точність сприйняття, уміння бачити те, що стоїть за умовними знаками; посидючість, терпіння, логічне мислення .Для ефективної діяльності важливим є сприйняття і увага, а також інтелектуальний компонент діяльності.

Психологічні вимоги типу професій

„людина – художній образ”

Всю галузь професій цього типу можна підрозділити на підтипи відповідно до істотно відокремлених видів художнього відображення дійсності: професії, пов’язані з музичною діяльністю; професії пов’язані з образотворчою діяльністю; професії , пов’язані з акторсько – сценічною діяльністю , професії, пов’язані з літературно - художньою діяльністю.

Більшість професій цього типу пов’язана :

- зі створенням, проектуванням художніх творів письменник, художник, композитор, модельєр, архітектор, скульптор, журналіст, хореограф

- з відтворенням , виготовленням різних виробів за зразком ювелір, реставратор, гравер, музикант, актор, столяр – червонодеревець. Одна частина трудових витрат залишається схованою для стороннього спостерігача. Більше того, нерідко прикладаються спеціальні зусилля для створення ефекту легкості, невимушеності кінцевого результату праці;

- із розмноженням художніх творів у масовому виробництві майстер по розпису порцеляни, шліфувальник по камені та кришталю, маляр, друкар.

Психологічні вимоги до людини :

Художні здібності , розвинене зорове сприйняття; спостережливість, зорове сприйняття; спостережливість, зорова пам’ять, наочно – образне мислення ; творча уява, знання психологічних законів емоційного впливу на людей.

Психологічні вимоги типу професій „людина – людина”

Більшість професій цього типу пов’язано :

- з вихованням, навчанням людей ( вихователь, учитель, спортивний тренер

- з медичними обслуговування ( лікар, фельдшер, медсестра, нянька)

- з побутовим обслуговуванням (продавець, перукар, офіціант, вахтер)

- з інформаційним обслуговуванням( бібліотекар, екскурсовод, лектор)

- із захистом суспільства та держави ( юрист, міліціонер, інспектор, військовослужбовець)

Багато посад – директор, бригадир, начальник цеху – пов’язані з роботою з людьми, тому до всіх керівників пред’являють ті самі вимоги, що й до фахівців професії даного типу.

Вимоги до людини : прагнення до спілкування, вміння легко вступити в контакт із незнайомими людьми, стійке гарне самопочуття при роботі з людьми, доброзичливість, чуйність, витримка, уміння стримувати емоції, здатність аналізувати поведінку оточуючих і своє власне , розуміти наміри і настрій інших людей, здатність розбиратися у взаєминах людей, уміння налагоджувати розбіжності між ними, організовувати їхню взаємодію, здібність подумки ставити себе на місце іншої людини, уміння слухати ,враховувати думку іншої людини, здатність володіти мовою мімікою, жестами; розвинене мовлення, здатність знаходити за4альну мову з різними людьми; уміння переконувати людей; акуратність, пунктуальність, зібраність; звання психології людей.

СТРАТЕГІЯ УСПІХУ

Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Щоб прийняти правильне рішення, необхідно враховувати ряд факторів - власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Існує формула вибору професії, яка в загальному вигляді показує як прийняти оптимальне рішення.

Хочу:
бажання, цікавість, прагнення

Можу:
здібності, таланти, стан здоров'я

Треба:
стан ринку праці, соціально-економічні проблеми в регіоні

Зона оптимального вибору

Щоб дійти до зваженого рішення цієї формули слід зробити декілька кроків.

Сім кроків до зваженого рішення:

1. Скласти список підходящих професій

2. Складіть список професій, які Вам подобаються, цікаві, за якими Ви хотіли б працювати, які Вам підходять.

3. Скласти перелік вимог до професії, що обирається

4. Складіть перелік своїх вимог:

- професія, що обирається, й майбутній рід занять;

- професія, що обирається, й життєві цінності;

- професія, що обирається, й життєві цілі;

- професія, що обирається, й сьогоденні гарячі проблеми;

- професія, що обирається, й реальне працевлаштування за фахом;

- бажаний рівень професійної підготовки;

- професія, що обирається, й мої схильності й здібності;

- бажані зміст, характер й умови роботи.

5. Визначити значимість кожної вимоги

6. Визначите, наскільки всі перераховані вимоги значимі. Може бути, є менш важливі вимоги, які, за великому рахунком, можна й не враховувати.

7. Оцінити свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій

8. Крім тих вимог, які є у Вас до професії, існують і вимоги самої професії. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я вимогам професії.

9. Підрахувати й проаналізувати результати

10. Проаналізуйте, яка професія із усього списку більше інших підходить Вам по всіх пунктах.

11. Перевірити результати

12. Щоб переконатися в правильності Ваших міркувань, обговоріть своє рішення із друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

13. Визначити основні практичні кроки до успіху

14. Отже, Ви прийняли рішення, тепер важливо визначити: у якому навчальному закладі Ви зможете одержати професійну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи з даної спеціальності, як підвищити свою конкурентноздатність на ринку праці.

Кiлькiсть переглядiв: 205

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.